You are viewing a single thread.
View all comments View context
4 points

The quality 3 meals a day I consume and make at home average 5€ per portion

That’s really very high, are you guessing or did you actually work it out for an average day?

permalink
report
parent
reply
2 points

Tbh eating quality food is simply expensive. It’s a thing where i wanna say you could easily save 10€ a day but it’d definitely be less healthy and eating unhealthily is ideally something people shouldn’t be forced to do because they’re poor.

Personally I eat out for lunch whenever I’m in the office (3-4 times a week) for 10€ and I spend less than 15€ on food a day. My regular meals at home are like… noodles with store bought pesto where ~4€ feed me an entire day, or frozen pizza which varies from 1-3.5€ per pizza. Though with some effort i could easily make my own pizzas for a similar (or even less if i make my own dough) price and have them be not unhealthy.

I also find 100€ for electricity to be pretty high (certainly not “very usage conscious”) given that I consume around 80kwh a month, and 2 people shouldn’t just double that since around a quarter is probably my fridge.

permalink
report
parent
reply
2 points

Tbh eating quality food is simply expensive.

I don’t really agree with that, if you mean in terms of money. Eating healthily can be very cheap, but can consume a lot of time and effort.

Take wholemeal rice with red kidney beans, for example - that’s a very healthy, filling meal and it’s also incredibly cheap.

Honestly, in my experience, the unhealthiest food also tends to be the worst value.

I’ll ask again because it’s important and you kinda brushed past it: have you actually properly checked - e.g. calculated price per 400 kcal, or are you just guessing based on your grocery budget?

permalink
report
parent
reply
1 point

I’m not op - i eat cheap (outside of my going out for lunch at work meals for 10€) but unhealthy. I did a quick estimate based on my cc charges in the last month and I don’t think I’m above 250€ a month, while eating out for lunch around 13-15 times a month… I definitely agree that 5€ per meal is a lot.

Tbh I’m not nutritionally educated enough to know how relevant this actually is, but I was under the impression that some variety of ideally fresh produce would be required for optimally healthy food, and that is what seems to be expensive to me. Otherwise yea, aldi spaghetti for 80 cents and whipping up a sauce without much fat for maybe 5 euros max (high estimate) wouldn’t be particularly unhealthy either and last a day, and much like your rice with beans example there are probably many meals like this.

permalink
report
parent
reply

World News

!worldnews@lemmy.ml

Create post

News from around the world!

Rules:

  • Please only post links to actual news sources, no tabloid sites, etc

  • No NSFW content

  • No hate speech, bigotry, propaganda, etc

Community stats

  • 5.3K

    Monthly active users

  • 12K

    Posts

  • 124K

    Comments