You are viewing a single thread.
View all comments View context
9 points

But do you spend less because you’re vegetarian, or because you don’t have options for spending money at fast food / restaurants?

permalink
report
parent
reply
38 points

I mean a pound of beef costs $4.

A pound of raw lentils like a $1.

Lentils are more calorie dense.

Lentils are more protein dense.

Black beans are in similar camp.

Rice and wheat products are cheaper per calorie, but lack the protein.

So yeah, it’s just cheaper to be a vegetarian, even with massive beef subsidiaries. But veggie patties are still more expensive because of processing and they are smaller batches.

permalink
report
parent
reply
16 points

To add to this as a vegan of 10+ years. To supplement the lack of protein, I use pea based protein powder for a meal. And add hemp seeds for other meals/snacks during the day.

We occasionally get the processed grounds/meat substitutes only when they are on sale. Which would be 2lbs for $6 for a gardien/beyond/impossible alternative to animal flesh in pounds.

permalink
report
parent
reply
-1 points

Unfortunately the difference between eating meat or lentils is having to eat lentils lol.

permalink
report
parent
reply
10 points

Lol, lentils are freaking bomb. Its a win win for me, I can eat bomb ass lentils, and save money.

permalink
report
parent
reply
2 points

… okay you got me there.

But the veggie tech to make meat likes is getting better, so hopefully soon!

permalink
report
parent
reply

Memes

!memes@lemmy.ml

Create post

Rules:

  1. Be civil and nice.
  2. Try not to excessively repost, as a rule of thumb, wait at least 2 months to do it if you have to.

Community stats

  • 10K

    Monthly active users

  • 13K

    Posts

  • 277K

    Comments