You are viewing a single thread.
View all comments
41 points

Here it’s not just that.

The raw resources and production costs of oat milk is like, €0.30 per 2 liter.

They sell it at €2.40.

Healthy is capitalism here.

permalink
report
reply
-1 points

I believe they also put a lot of resources into research

permalink
report
parent
reply
32 points

Oat milk is just oats blended in water. The research is minimal. The marketing is where they put most of their money.

permalink
report
parent
reply
5 points

Jokes on them, I’ll still only refer to it as oatmeal

permalink
report
parent
reply
1 point

Most retail nut milk is actually mixed with a variety of gums and other texture enhancers.

Fresh, homemade oat milk is actually really easy to make by that process, but store-bought oat milk needs to have consistent flavor and texture/mouth-feel. So there is a bit more that goes into it.

This is also true of other non-dairy milks. That’s why I only use Trader Joe’s or Westsoy shelf-stable soy milk for making yogurt. No gums.

permalink
report
parent
reply
1 point

I think there is a huge difference in the thing you are describing and e.g the oatly barista.

There are a lot of oat milks that taste very different or not at all. To get the right taste and consistency, you need some research.

permalink
report
parent
reply
-7 points

Plus vegans will pay anything in order to imagine themselves as being better than meat eaters.

permalink
report
parent
reply
-2 points

Doesn’t production of not milk use a ton of water and have am environmental impact

One of the trends I have noticed with vegan users online is that they neglect to mention the environmental impacts of their own alternative products

permalink
report
parent
reply

Memes

!memes@lemmy.ml

Create post

Rules:

  1. Be civil and nice.
  2. Try not to excessively repost, as a rule of thumb, wait at least 2 months to do it if you have to.

Community stats

  • 10K

    Monthly active users

  • 13K

    Posts

  • 277K

    Comments